Vše o nákupu
Každá pravá perla je jedinečná
Pravé perly jsou nenahraditelnými doplňky, které osobitě zdobí nejrůznější typy šperků. Každá perla je unikátní, je to takový malý originál. A i když se například na perlové náhrdelníky často velmi pracně hledají perly svým odstínem, tvarem i leskem co nejpodobnější, nikdy nejsou úplně stejné i když může jít jen o miniaturní odchylky. Ale i to dotváří jedinečnost daného šperku.
Jak se dělí perly
Perly je možné rozdělit podle místa jejich zrodu. Existují perly říční a mořské. Ty se poté ještě dělí podle místa jejich chovu.
K těm nejdostupnějším perlám a to i po finanční stránce, patří perly sladkovodní. Ty je dále možné rozdělit na jezerní a říční. Vyrůstají v lasturách perlorodek, a to v umělých odchovech na perlových farmách. Pokud není do jejich růstu nijak zasahováno, určuje odstín i barvu perly prostředí, ve kterém žije. Pokud je třeba dosáhnout speciální barvy, ale i tvaru, je možné podle potřeby kultivovat prostředí, ve kterém perla žije. Dnes už jsou říční perly, které by byly čistě přírodní a tedy vlastně divoké, velmi vzácné. Může za to také stav vod, které jsou čím dál víc znečištěné. Navíc skutečně divoké říční perly většinou nevypadají tak dokonale, jak si to dnešní poptávka žádá. Proto je kultivace doslova nezbytnou záležitostí. Dříve byly říční perly oproti těm mořským docela podceňované, s možnostmi kultivace si ale dokázaly získat respekt i obdiv.
Mořské perly nabízejí více druhů a to podle oblastí, ve kterých se chovají. Jsou také chovány na perlových farmách. K těm nejznámějším patří tahitské perly, perly jižních moří a perly Akoya.
Tahitské perly
Pocházejí z oblasti francouzské Polynésie. Jsou tolik oblíbené zejména pro svou tmavou barvu a větší velikosti. Barevnost je velmi rozmanitá, včetně zelené v mnoha nejrůznějších odstínech. Pokud byste se náhodou setkali s tahitskou perlou černé barvy, pak máte před sebou vzácný exemplář. Tahitské perly se kultivují od 60. let minulého století.
Perly jižních moří
Mohou dorůst velikosti až přes 2 cm a jsou nejčastěji bílé, krémové, šedé, růžové, setkat se ale můžete i s jejich zlatavým odstínem. Patří k nejvíce ceněným a využívaným po celém světě. O jejich výjimečnosti svědčí určitě i to, že mezi perlami vznikajícími v kultivovaném prostředí, patří k těm nejdražším na světě.
Akoya perly
Jsou z těch mořských svou velikosti nejmenší, nemají více než 1 cm. Velmi se však cení jejich dokonalý tvar a vysoký lesk. Jsou také nádherně hladké. Mají čistě bílé, stříbrné, až narůžovělé odstíny. Pokud byste viděli tmavou Akoya perlu, pak musela být cíleně dobarvena. Domovem Akoya perel je hlavně Čína a Japonsko, kde jsou chovány na perlových farmách již dobrých sto let.
Ceny u pravých perel určuje hned několik faktorů
Jejich původ je jedním z nich. Skutečně přírodní divoké perly dosahují obrovských hodnot. Je jich ale velmi málo a tak se s nimi jako s ozdobami šperků téměř nepotkáte. Velká většina perel vzniká na perlových farmách v řekách či mořích a jejich prostředí je přizpůsobováno tak, aby bylo dosaženo požadované velikosti, odstínu a barvy.
Velikost je dalším faktorem, který se při stanovení ceny zohledňuje. Obecně platí, že čím větší, tím dražší. Ale i hodnotu velké perly může znehodnotit nízká kvalita jejích dalších vlastností. Tvar a souměrnost perel je také velmi důležitá. Nejvíce žádaný je kulatý a tím také co nedokonalejší tvar. Pokud jde o protáhlé perly, cení se jejich symetričnost. Barva je otázkou vkusu a priorit. Perly dokáží nabídnout opravdu širokou škálu barev a barevných odstínů, takže si vybere opravdu každý. Cení se ale nejen samotná barevnost, ale i rovnoměrnost pigmentace. Povrch perly by měl být co nejdokonalejší. Opět zde ale záleží na vkusu a prioritách. Malá nerovnost může být docela atraktivní a žádaná, oproti tomu více nedokonalostí najednou hodnotu perly snižují. Lesk a jeho intenzita se mohou lišit. Od velmi vysokého až po matný. Záleží na druhu perly, obecně ale platí, že čím vyšší lesk, tím žádanější perly. A léty ověřené pravidlo říká, že mořské perly jsou vždy dražší, než ty sladkovodní.
Perlička pro zajímavost
Pro zajímavost: v roce 2005 byla vydražena pátá největší přírodní perla na světě v přepočtu za cca 45 milionů korun.
Investovat do perel – proč ne!
Pokud byste se pro perly rozhodli jako pro formu investice, pak to není vůbec špatný nápad. Například prsten nebo náhrdelník s perlami je dobrou volbou. Je však třeba vědět, do čeho své peníze investujete. Ne vždy platí, že čím dražší, tím lepší. Je vždy lepší mít k ruce odborníka, aby Vám pravost a jedinečnost perel potvrdil. Popřípadě alespoň vědět, na co se máte zaměřit.
Pár rad, jak se vyvarovat zbytečných chyb při výběru šperků s perlami:
- Pravé perly mají při bližším pohledu maličké nedokonalosti.
- Pravé perly mají specifický lesk, který není jednotvárný.
- Pravé perly nekloužou až tak snadno, působí tak, jakoby nebyly úplně hladké.
- Samozřejmostí musí být certifikát o pravosti perel
Na co je třeba si dát pozor, abyste vaše peníze skutečně investovali do pravého perlového šperku, a ne do sice podobně vypadající, ale přece jen obyčejné bižuterie? K určení pravosti perel použijte několik způsobů určení pravých perel.
Vybíráte-li prsten a nevíte, kterou velikost zvolit, můžete ji zjistit z jiného prstýnku, který Vám dobře padne. Stačí, když změříte vnitřní průměr prstenu v milimetrech a v níže uvedené tabulce najdete odpovídající velikost (značící obvod prstenu v milimetrech)
Jak vybrat perlový náhrdelník
Ať už vybíráme perlový náhrdelník pro sebe nebo jako dárek pro někoho blízkého, je rozumné si jeho koupi dobře promyslet. Správně zvolený perlový náhrdelník je typ šperku, který bude jeho majitelka nosit dlouhá léta a při nejrůznějších příležitostech. Při výběru náhrdelníku proto zvažujeme čtyři hlavní vlastnosti perlového šperku: